Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Xbox Seris X, Tam Geçmişe Uyumluluk Sunacak

0 24

Piyasaya yeni sürülecek yeni nesil oyun konsollarıyla ilgili olarak oyuncuların birinci aklına gelen soru, yeni konsolun eski nesil için çıkan oyunları destekleyip desteklemeyeceği oluyor. Bu nedenle bir oyun konsolunun birinci satış rakamlarını etkileyen faktörlerden biri de geçmişe uyumluluk desteği oluyor. 

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu olacak Xbox Series X duyurulduğunda da birçok oyuncunun aklına eski oyunları destekleyip desteklemeyeceği sorusu gelmişti. Microsoft’tan yapılan yeni açıklamada, Xbox Series X’in geçmişe dönük uyumluluğa sahip olacağı mutlaklaşmış oldu.

Xbox Series X’in sair Xbox’ların oyunlarını destekleyeceği yanındaki açıklamayı, Xbox Series X Program Yöneticisi Jason Ronald yaptı. Ronald’ın husus ile ilgili kaleme aldığı blog yazısında, Xbox Series X’in 100.000 saatin üzerindeki oyun testi sona erdiğinde, konsolda klasik oyunlardan herkesin favorilerine kadar binlerce oyunun oynanabilir olacağını söyledi. 

Xbox Series X’in oyun desteği konusunda ayrı bir açıklama da yapan Ronald, Microsoft’un yeni oyun konsolunun yalnızca Xbox One oyunlarını değil yüzlerce Xbox 360 oyununu da destekleyeceğini açıkladı.

Ronald, çalışmaları sırasında asıl amaçlarının Xbox One’da oynanan bir oyunun direkt olarak Xbox Series X’te de oynanması olduğunu söyledi. Ronald, Xbox One oyunlarının Xbox Series X’te oynanması konusunda kimi istisna durumlar olacağını da belirtti. Xbox Series X Program Yöneticisi, bu istisnaları oyunların lisans ve teknik meseleleri olarak açıkladı. 

Jason Ronald, Xbox One ve Xbox 360 oyunlarının Xbox Series X’te gayri Xbox’lardan daha düzgün bir performansla çalışacağını söyledi. Ronald, tüm oyunların tasarlandıkları en yüksek performansta ve lansmanlarında görüldükleri performansla Xbox Series X’te çalışabileceğini belirtti. Ronald, Xbox Series X’in NVME SSD’sinin performansı sayesinde oyun içi yükleme vadelerinde değerli bir düşüş sağladıklarını da kelamlarına ekledi. 

Xbox Series X Program Başkanı Ronald, makul oyunlarda manzara özelliklerinin de eskisinden çok daha âlâ olacağını söyledi. Ronald, dinamik çözünürlük ölçeklendirmesi kullanan oyunlarda 4K yahut HDR imaj sunulacağını söyledi. Ronald, HDR imaj kalitesi için Halo 5: Guardians ve Fuzion Frenzy üzere oyunların ismini şimdiden açıkladı. 

Ronald, manzara yenileme suratlarını da iki katına çıkaracak inovasyonlar üzerinde çalışmaya devam ettiklerini de kelamlarına ekledi. Kimi oyunlarda manzara yenileme suratını 120 fps’ye çıkarabildikletini söyleyen Jason Ronald, oyunun ismini ise açıklamaktan kaçındı. Ronald, “Katiyen 30 fps’den 60’a kadar çıkarabildiğimiz kimi oyunlar ve 60 fps’den 120’ye kadar ulaştığını gördüğümüz birkaç oyun var. Gelgelelim hala oyunlar için uçtan uca doğrulama sürecindeyiz” dedi. 

Microsoft’un beklentiyi yükselttiği yeni oyun konsolu Xbox Series X’in önümüzdeki yaz aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Jason Ronald’ın açıklamaları, Xbox Series X’in epeyce geniş yeteneklerle oyuncuların önüne çıkacağını da bir defa daha göstermiş oldu.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.