Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Xbox ve Twitch, Irkçı Paylaşımlar Yapan YouTuber’a Acımadı

0 20

ABD, devlet genelinde yaşanan ırkçılık tersi protestolar nedeniyle bir müddettir gündemi meşgul ediyor. Üstelik bu ırkçılık aksisi şovlar, temelde ırkçılıkla ve protesto kavramlarıyla çok uzak kutuplarda bulunan oyun kesimini de etkilemeye başlamış durumda.

Mil Grau, Brezilya'nın tanınan oyun Twitch yayıncılarından ve YouTuber'larından bir tanesi. Xbox konsolu üzerinden takipçilerine oyun yayınları yapan Grau, vakit devir ırkçı, cinsiyetçi, homofobik ve transfobik içerikler de paylaşıyor. Fakat içinde bulunduğumuz hassas topluluk, bu usul bölücü fikirleri mutlaka kabul etmiyor.

Xbox Brezilya tarafından yapılan açıklamalarda Grau'nun yaptığı paylaşımların Microsoft'un değerleriyle uyuşmadığı vurgulandı. Bu bahiste bir talepleri olduğunu lisana getiren Xbox Brezilya, tüm çevre medya platformlarının harekete geçmesini ve Grau'nun yaptığı paylaşımlardaki “Xbox” ibaresinin kaldırılmasını istedi. Bu durum, profil isminde bile “Xbox” ibaresini kullanan Grau için pek de iç açıcı değil.

Devreye Xbox Patronu Phil Spencer girdi

Edinilen haberlere nazaran Brezilyalı bir gazeteci, ABD'de başlayıp gayri devletlere de yayılan ırkçılık zıddı gösteriler ile ilgili olarak Xbox'ın bir numarası Phil Spencer'a ulaşmış. Hususla ilgili olarak Grau'dan bahseden gazeteci, karşılığında bu meseleyle başa çıkılacağı karşılığını almış. Bu görüşmenin acilen üzerine de Xbox Brezilya harekete geçmiş ve kıymetli bir kamuoyu açıklaması gerçekleştirmiş.

Mill Grau'ya bir darbe de Twitch'ten geldi

Görünüşe nazaran Grau'nun yaptığı paylaşımlar, yerkürenin en tanınan yayıncılık platformu Twitch'i de rahatsız etti. Zira Twitch, Grau'nun hesabını banladı. Üstelik Twitch, bu yasak ile ilgili hiçbir açıklama da yapmadı. Dolayısı ile yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı da şu an için bilinmiyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.