Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Xiaomi, Beklentileri Aşan 2020 Birinci Çeyrek Gelirini Açıkladı

0 24

Bilindiği üzere yerküre, 2020 yılının birinci günlerinden beri mucize bir sürecin içerisinde. Çin'de ortaya çıkıp tüm yerküreye yayılan koronavirüs salgını, hem insan hayatını hem de sektörel yerküreyi olumsuz istikamette etkiledi.

Koronavirüs, akıllı telefon satışlarını da önemli biçimde etkiledi ve birden fazla şirket beklentilerin çok altında satış rakamlarına ulaştı. Ancak yaşanan tüm bu süreç, Xiaomi'nin akıllı telefon satışlarını hiç de etkilememiş üzere görünüyor. Zira şirket bugün, son çeyrek mali raporunu açıkladı ve gelirlerinin beklentisinin çok üzerinde olduğunu gösterdi.

Pandemi süreci, Xiaomi'nin akıllı telefon satışlarını etkilememiş

Xiaomi, koronavirüs salgını sürecinde azalan talebe karşın akıllı telefon satışlarında rastgele bir düşüş yaşanmadığını söyledi. Üretim konusunda da rastgele bir sorun yaşanmadığını tabir eden yetkililer, taleplere süratle cevap verildiğini ve Çin anakarasındaki üretimin neredeyse tümüyle devam ettiğini belirttiler.

Xiaomi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran şirketin akıllı telefon gelirleri 2020 yılının birinci çeyreğinde 7 milyar dolar haddini aşmış durumda. Geçtiğimiz yılın tıpkı periyodundaki satış ölçüsü ise 6.15 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Analistler, Xiaomi'nin 2020'nin birinci çeyreğindeki telefon satış hacminin 6.75 milyar dolar olacağını ön görmüşlerdi.

Xiaomi'nin gelirlerini artırmasındaki en kıymetli faktör, şirketin fiyat/performans noktasında beklentileri karşılayan 5G destekli telefonları. Çünkü Xiaomi'nin 5G ilişki destekli akıllı telefonlarının tutarlı fiyatlı oluşu hem Çin'deki hem de sair devletlerdeki tüketicilerin birinci tercihi olmasını sağladı. Hal bu türlü olunca da Xiaomi, küçük büyük tüm rakiplerinin birkaç adım önüne geçmiş oldu.

Ayrıyeten Huawei'nin Google servislerinden mahrum oluşu da Xiaomi'nin elini güçlendiriyor. Şirket, Google pratikleri sayesinde orta ve giriş segmentte milletlerarası pazarda genel olarak Samsung ile yarışma etmek zorunda kalıyor ve fiyat noktasında Samsung'un önüne geçiyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.