Makalecin - Güncel Blog Yazıları

XRSpace, 5G Destekli Yeni VR Setini Tanıttı

0 16

Sanal gerçeklik teknolojileri geliştiren bir şirket olan XRSpace, HTC’nin eski CEO’su Peter Chou’nun liderliğinde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Tayvanlı şirket, merakla beklenen yeni sanal gerçeklik setini bugün resmen tanıttı. Mova olarak isimlendirilen VR seti, 5G desteği ve el izleme teknolojisinin yanı sıra Manova ismi verilen geniş bir sanal yerküre sunuyor.

Qualcomm'un Snapdragon 845 yonga seti tarafından desteklenen Mova, Oculus Quest ve HTC Vive Focus ile benzerlikler taşıyor, gelgelelim ikisinden de daha ince ve kompakt bir yapıya sahip. Beyaz ve turuncu olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile satışa sunulacak olan VR seti, kullanıcıların hareketlerini izlemek için iki farklı kamera kullanıyor.

Mova ismindeki sanal gerçeklik setinde, 5G desteği ve el izleme teknolojisi bulunuyor

El hareketlerini tanımaya dayalı bir etkileşimli arayüze sahip olan Mova, VR setler arasında nispeten nadir görülen özellik ile rakiplerinin önünde konumlanabilir. Yukarıda da söylediğim üzere XRSpace’in yeni VR seti, Monova isminde geniş bir sanal yerküre da sunacak.

Hayat simülasyonu oyunu Second Life'a benzeyeceği söylenen Monova, kişilerin mesken, cafe, parti meydanları yahut mahalle gibisi ortamlarda birbirleriyle buluşmasını ve etkileşime girmesini sağlayacak. Tıpkı hengamda fitness dersleri üzere pek çok sağlıklı aktiviteyi de içerecek olan sanal yerküre, üçüncü taraf oyunları ve pratikleri da destekleyecek. 

VR setinde nokta alacak Monova ismindeki sanal yerküre, kişilerin birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayacak

Mova’nın destekliği üçüncü taraf tatbikler arasında Angry Birds VR: Domuzlar Adası oyunu ve Getty Images'ın VR görüntüleyicisi de bulunuyor, lakin bu listenin önümüzdeki devirde daha da uzayacağını söylemekte yarar var. 

XRSpace, tüm yerküreyi tesiri altında alan koronavirüs salgını nedeniyle Mona’nın lansmanını iki ay geciktirdi gelgelelim şirket CEO’su Chou, seri üretimin bu ay başladığı malumatını paylaştı. Eser birinci evvel Tayvan’da, akabinde sırasıyla Avrupa, Çin ve ABD genelinde piyasaya sürülecek. Bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak olan Mona VR kulaklık seti, 599 dolarlık (4.079 TL) bir fiyat etiketine sahip olacak. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.