Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yamaha’dan Tezahüratları Boş Stadyumlara Taşıyan Pratik

0 15

Yamaha, 2020 yazında taraftar tezahüratlarının büyük spor aktiflikleri için stadyumlara geri döneceğini duyurdu. Taraftarın manzarası olmasa da sesi orada olabilecek. Şirketin yeni akıllı telefon pratiği Remote Cheerer, spor tutkunlarının taraftarı oldukları ekibin stadyumda duyabileceği formda haneden tezahürat yapmasını sağlayan bir tatbik.

Tatbik aslında yalın bir ses kayıt pratiği üzere görünse de on binlerce hayranın tezahüratlarını birleştiriyor ve gruplarının oynadığı stadyumdaki hoparlörlere gönderiyor. Uygulama stadyuma külliyen entegre edildiğinde tezahüratlar, gerçek kalabalıklarla yarışabilir hâle gelebilir; hatta tahminen de daha koordine ve tertipli olabilir.

Pratik, bir stadyumda test edildi:

Japon teknoloji firması Yamaha, Remote Cheerer isimli uygulamayı 13 Mayıs'ta 50 bin kapasiteli Shizuoka Stadyumu'nda denedi. Pratik birinci kez Japonya 1. Futbol Ligi J.League gruplarından Júbilo Iwata ve Shimizu S-Pulse'ın maçına konut sahipliği yapacak stadyumda 58 güçlendirilmiş hoparlör kullanılarak test edildi.

Yamaha'nın Shizuoka Stadyumu'ndaki saha testi için stadyumun ayan ortamlarına güçlendirilmiş hoparlörler yerleştirildi ve taraftarların tezahüratları, futbol maçına şahsen katılabilselerdi bulunacakları konumdan meydana yöneltildi. Sonuç; tesir meydanı daha geniş ve gerçek bir kalabalık gürültüsü oldu.

Yamaha, Remote Cheerer tatbikini tanıtan bir medya paylaştı:

Shizuoka Stadyumu'dan Keisuke Matsubayashibu deneyim için “Sistemin saha testi sırasında bir an gözlerimi kapadım ve tezahürat yapan taraftarın benimle stadyumda olduğunu hissettim. İşte o devir bu sistemin, bu boyuttaki bir stadyumda bile oyunculara moral verme potansiyeline sahip olduğunu anladım” dedi.

Júbilo Iwaya kulübü başkanı Hiromi Yanagihara ise “Maçlarda uygulanacak seyirci kısıtlamaları göz önünde bulundurularak bu sistem sayesinde meydandaki oyuncuların taraftar desteğini hissedebileceğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Remote Cheerer pratiği, kadrolara nazaran kişiselleştirilebilen evvelden belirlenmiş alkış ve ıslık seçimine ek olarak kalabalığın gerçekte olduğu üzere ritmik alkışlama yahut tezahürat yapması için kullanıcılara tekrar oynatma seçeneği sunuyor, böylelikle gerçek hayattaki tezahüratların zamanlaması da elde edilebiliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.