Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yandex Alisa, Fotoğraf Çizebilen Birinci Sesli Asistan Oldu

0 15

Akıllı telefon ve akıllı konut eserlerinin gelişmesiyle birlikte sesli asistanlar, hayatımızın değerli bir kesimi haline geldi. Beşerler artık, akıllı telefonlarındaki ya konutlarındaki vesair teknolojik eserlerde bulunan sesli asistanları kullanarak hayatlarını önemli manada kolaylaştırıyorlar. Bu bağlamda sesli asistan hizmeti veren şirketlerden bir tanesi de Yandex. Şirket son yaptığı açıklamalarla, “Alisa” isimli sesli asistanın artık yerkürede birinci olan bir özelliğe sahip olduğunu duyurdu.

Moskova'dan gelen açıklamalara nazaran Alisa, artık fotoğraf çizebilme yeteneğine sahip. Kullanıcılar, Alisa'ya verdikleri komutlarla sesli asistana fotoğraf çizdirebilecekler. Üstelik Alisa'nın dijital yeteneklerinden çıkmış olan bir fotoğraflar, sesli asistanın günümüz ressamlarına taş çıkartacağını ortaya koyuyor.

Yandex'in sesli asistanı Alisa tarafından çizilen bir fotoğraf

Yandex tarafından yapılan açıklamalara nazaran Alisa, ona söyleyeceğiniz bir şey ile ilgili fotoğraf çizebiliyor. Üstelik şirkete nazaran Alisa'nın sahip olduğu bu yetenek, sonları zorlayacak seviyede. Zira isterseniz ıssız bir sahilin ya da bir meyve tabağının fotoğrafını çizdirebildiğiniz Alisa, isterseniz sözlere dönmenin güç olduğu şeylerin dahi fotoğrafını çizebiliyor. Üstelik Alisa'nın çizdiği fotoğraflar, beklentilerin de bir oldukça üzerinde.

Yandex'e nazaran Alisa, değerli şaheserler çizecek kadar yetenekli

Yandex'in açıklamalarına nazaran Alisa'nın fotoğraf çizme yeteneği, 20. yüzyıl ressamlarının çizimleri doğrultusunda gelişmiş. Makine tahsili usulünü kullanan geliştiriciler, Alisa'ya evvel neyi nasıl tasvir edeceğini, akabinde da tasvir edilecek nesnenin manzarasını oluşturmayı öğretmişler. Üstelik Alisa, hala bu iki hudut ağını geliştiriyor. Yani Alisa, her geçen gün biraz daha düzgün bir ressam haline gelecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.