Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yandex DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

0 20

Yerkürede ve Türkiye’de en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome olmakla birlikte Yandex de Türkiye’de epeyce sık kullanılan tarayıcıların arasında geliyor. İki şirket arasındaki “teknoloji savaşları”nın Soğuk Savaş’ı andırdığı bu vakitlerde, tarayıcı odaklı sürat ve güvenlik de hiç olmadığı kadar değerli hâle geldi. Haliyle DNS hizmetlerinin de kıymeti arttı. 

Her ne kadar Google DNS hizmetlerine beşerler aşina olsa da hâlâ birçok kişi Yandex DNS ayarları nasıl yapılır bilmiyor. Halbuki çok olağan olan bu süreç, yapıldıktan sonra, internet suratını ve güvenliğini bambaşka bir seviyeye taşıyor. Bu yüzden hem Yandex hem de Google, kullanıcılarına düzgün bir DNS hizmeti vermeye çalışıyor. Yukarıda da söylediğimiz üzere, bu hizmetler birçok devir kullanıcılar tarafından göz arkası ediliyor.

Biz de bu yüzden, bu metnimizde, Yandex DNS ayarları nasıl yapılır, hangi IP adresleri daha süratli ve daha güvenlikli üzere soruların peşine düştük. Gelin bu sorulara birlikte yanıt arayalım.

Yandex DNS ayarları nasıl yapılır? 

  • Adım #1: Sağ alttan internet ya da wi-fi simgesine tıklayarak “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” seçeneğine tıklayın.
  • Adım #2: “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Açılan arayüzde Wi-Fi simgesine gelin ve sağ tıkladıktan sonra Özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine iki defa tıklayın.
  • Adım #5: Açılan pencerenin alt kısmındaki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklayın.
  • Adım #6: Görseldeki üzere mevcut kutucuklara IP adreslerini girin.
  • Adım #7: Sonrasında pencerenin en altında mahal alan Tamam seçeneğine tıklayarak süreci bitirebilirsiniz.

Tüm bu süreçleri sırasıyla yaptıktan sonra kullandığınız DNS IP adreslerine nazaran, istediğiniz deneyimi yaşayabilirsiniz. Şayet DNS ayarlarını değiştirmekte bir dert yaşarsanız ve kendi kullandığınız araca mütenasip ayarları bulamazsanız, Yandex’in resmi sitesinden şu sahifeyi inceleyebilirsiniz. En alttaki kısımda farklı işletim sistemlerine ilişkin değişiklikleri görebilirsiniz. 

Ayrıyeten size, kolaylık sağlaması ismine Yandex DNS’in sunduğu inançlı IP adreslerini aşağıda paylaşıyoruz. Laf konusu IP adreslerinin her biri, farklı bir hizmete işaret ediyor. Kendinize en elverişli IP adresini seçerek dilediğiniz üzere kullanabilirsiniz. 

Yandex DNS’in inançlı ve süratli IP adresleri nelerdir?

  • Standart – Süratli ve inançlı DNS: 77.88.8.8 – 77.88.8.1
  • Inançlı – Geçersiz ve zararlı site olmadan: 77.88.8.88 – 77.88.8.2
  • Aile – Yetişkinler için site olmadan: 77.88.8.7 – 77.88.8.3

Yandex DNS, yüksek sürat, virüslere ve sahtekarlığa karşı himaye ve evlatlar için güvenlik sağlamak ismine 3 tane IP seçeneği sunuyor.

Evet bu IP adresleri tam olarak hangi hizmeti sağlıyor? Gelin birlikte bakalım. Lakin öncesinde “DNS nedir?” sorusuna kısmi de olsa bir yanıt verelim. Sonunda kullanmak istediğiniz hizmet hakkında daha ziyade haber sahibi olabilirsiniz.

DNS nedir, ne işe yarar, nasıl Çalışır?

DNS, aslında Domain Name System’in bir kısaltmasıdır. Eski telefon rehberlerini düşünün, milyonlarca telefon numarasının olduğu, DNS de bundan farklı değildir. Her sitenin dijital adresini içeren bir internet rehberidir. Örneğin Yandex’in (yandex.com.tr) adresi 213.180.204.244’dür. 

Tarayıcınızı her açtığınızda, Yandex’in sitesine girmeye çalıştığınızda, tarayıcı onu DNS sisteminde arar. Haliyle DNS sunucusu size ne kadar yakınsa ve DNS sunucusu ne kadar süratliyse, süreç de o kadar süratli olur. Bu yüzden güzel bir halde yapılmış DNS ayarları, sağlıklı bir internet deneyiminin ön koşulu haline gelir.

Yandex DNS: Süratli ve inançlı DNS (Standart):

Yandex DNS’in sunduğu üç IP seçeneğinden birincisi olan Standart, sürate odaklanıyor. Yandex farklı devletlerde ve kentlerde 80’den çokça DNS sunucusuna sahip. Bu da kullanıcının Yandex tarayıcıda bir sorgu yaptığı takdirde, onun en yakın DNS sunucusuna bağlanmasını sağlıyor. Yani bir arama yaptığınızda Moskova’ya değil de Türkiye’deki DNS sunucusuna bağlanıyorsunuz. Bu da süreçlerin süratlice gerçekleşmesini sağlıyor. 

Yandex DNS: Geçersiz ve zararlı site olmadan (Güvenli):

Bildiğiniz üzere, içinde dolaştığımız kimi web siteleri hiç sağlam değil. İçerisinde, bilgisayarlarımıza virüs bulaştırabilecek zararlı kodları içerebiliyorlar. Velev birtakım siteler direkt bu iş için kişisel kuruluyor. Gaye ise ferdî olgularımızı, şifrelerimizi, velev dijital sistemlerdeki paralarımızı çalmak.

Bu biçim sitelerin batağına düşmemek için, Yandex DNS’in “Güvenli” IP adresini kullanabilirsiniz. Böylece bu usul sitelere adım attığınızda, Yandex sizi uyarır ve done yüklemesini durdurur. Yandex bu süreç için kendi antivirüs programını kullanıyor. 

Yandex DNS: Yetişkinler için site olmadan (Aile):

Birçok internet kullanıcısı hem kendi hem de evlatları için internete filtre uygulamak istiyor. Bunun sebebi ise genelde hem zararlı hem de yetişkinlere şahsi sitelerden ve ilişkilerden uzak durmak oluyor. Yandex DNS’in “Aile” IP adresi, Yandex’in erotik ve pornografik içeriği ayırt etmesini sağlıyor. 

Bu DNS adresini kullanırken, bu üslup sitelere bağlanmak istediğinizde, siteye bağlanmak mahalline ikaz iletisi alıyorsunuz. Ayrıyeten, bu adresi kullanırken de zararlı sitelere girdiğinizde ikaz alabiliyorsunuz. Bu sayede “zararlı” siteleri dert etmenize gerek kalmıyor. 

Yandex DNS ayarları muhtemel DDOS akınlarının bir kesimi olmaktan sizi korur:

Yandex DNS ayarları başkaca sizi mümkün DDOS akınlarının da bir kesimi olmaktan korur. Bildiğiniz üzere DDOS atakları genelde diğerlerine ilişkin bilgisayarlardan örülü bir ağ üzerinden sunuculara saldırırlar. Genelde çoğumuz bu türlü bir taarruzun modülü olduğumuzu bile bilmeyiz. Lakin alttan alta yazılım robotları bilgisayarımızın Amerika’daki bir sunucuya saldırması için münasebetli yeri hazırlar.

Yandex DNS’in “Güvenli” ve “Aile” modu, bilgisayarına web kaynaklı rastgele bir virüs bulaşsa bile, bilgisayarınızın sizden habersiz bu türlü ataklar yapmasına müsaade vermez. Bu yüzden yapacağınız ufak Yandex DNS ayarı size sürat ve güvenlik açısından hayli konforlu bir internet deneyimi sunacaktır.

Metnimizin sonuna geldik. Şayet DNS ayarları hakkında genel bir yazı okumak istiyorsanız sizi şu metnimize alabiliriz. Metinde birçok farklı aktüel DNS ayarını bulabilirsiniz. Böylece aldığınız hizmete nazaran temasınızı çeşitlendirebilirsiniz. Ayrıyeten hem Yandex hem de Yandex DNS hakkındaki deneyimlerinizi tefsirlerde paylaşabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.