Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yandex sokağa çıkma yasağı kalktıktan sonra trafiğin son durumunu tahlil etti!

0 8

Yerkürede ve Türkiye’de yaygınlaşan yeni tip COVID-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları da hayatımızın bir modülü haline geldi. Kısıtlamaların olmadığı günlerde trafik yoğunluğunun haftadan haftaya arttığı gözlemlenirken, Yandex Navigasyon bu periyotla ilgili bir tahlil hazırladı. Yandex, 1 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında yalnızca hafta içi ve sokağa çıkma yasağı olmayan günleri dikkate alarak 15.00-22.00 saatleri arasında meydana gelen trafik noktalarını ve trafiğin doruğa ulaştığı noktaları inceledi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonlarının acilen akabinde, 4 Mayıs ve 11 Mayıs Pazartesi günlerinde İstanbul’un akşam trafiği yoğunluğu, 1’den 10’a kadar numaralandırılan aşamalandırma sistemine nazaran 6 aşamayı buldu.

Yandex Navigasyon’un tahliline nazaran İstanbul’un trafik yoğunluğundaki artış, mayıs ayında da devam ediyor. Nisan ayında akşam saatlerinde trafik yoğunluğu maksimum 5 kademe seviyesindeyken, mayıs ayında 6 aşamaya kadar çıktığı günler oldu. Her iki ayda da cuma ve pazartesi günleri trafik yoğunluğunun en sarih arttığı günler olarak kayda geçti. Genel ortalamaya bakıldığında da trafik raddesi bakımından nisan ayı ortalaması 2.8 seviyesindeyken, mayıs ayı ortalaması şu ana dek 4.7 seviyesine ulaştı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.