Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yeni Nesil Ekran Kartları, 4K Oyunları Mümkün Kılabilir

0 43

Oyun yerküresinin geçirdiği bu hareketli devirde firmalar, gerisi ardı kesilmeyen tanıtımlarına devam ediyor. Ortaya çıkan haberlere nazaran bu tanıtımların ekran kartı kısmında de bu işleyiş bir vade daha bu şekildeilerleyecek. NVIDIA'nın tanıttığı yeni ekran kartı mimarileri NVIDIA Ampere'in ve AMD'nin yeni mimarisi AMD RDNA 2'nin, 4K oyunun deneyiminin altın çağını başlatacağı düşünülüyor. 

“Peki, zati şu anda da 4K oynanamıyor mu?” derseniz; evet oynanabiliyor ama piyasada bulunan en üst seviye ekran kartı olan NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti bile en aktüel ve en yüksek kaliteye sahip oyunları 4K çözünürlükte stabil bir FPS kıymetinde ve pürüzsüz bir formda çalıştırmakta zorlanıyor. Piyasanın en düzgünü olarak kabul edilen ve yüksek fiyat etiketine sahip olan bir ekran kartının oyunlar 4K çözünürlükte çalışırken zorlanması, sahiden hayal kırıklığı yaratabiliyor.

NVIDIA Ampere ve AMD RDNA 2 ile 4K oyun deneyimi daha yaygın hâle gelebilir:

Her ne kadar bütün paranızı ekran kartına vermenize karşın pürüzsüz bir 4K oyun deneyimi yaşayamamak had bozucu bir durum olsa da yeni tanıtılan NVIDIA Ampere ve AMD RDNA 2 ile bu durum değişebilir. Tanıtılan yeni ekran kartı mimarileri hakkında şimdi çok bir haber olmasa da genel teknolojinin gidişatına bakılarak yeni gelen teknolojinin eskisine orantıyla daha âlâ performans gösterdiği çok açık bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

Şu anki orta seviye PC sistemlerinin ve ekran kartlarının 1440p üzere çözünürlükleri rahatlıkla kaldırabildiğini göz önünde bulundurursak gelecek olan yeni nesil ekran kartlarıyla 4K oyun oynamanın daha pürüzsüz hâle geleceği ve kaliteli bir deneyim sunacağı öngörülüyor.

Steam'in yaptığı donanım anketlerine nazaran 4K oyun oynamak için en değerli gereksinim olan 4K manzaraya sahip monitörler, ankete katılan mevcut sistemlerin sadece %2'sinde kullanılıyor. Gelecek olan yeni nesil ekran kartlarıyla birlikte 4K oyunculuğun yaygınlaşmaya başlayacağı düşünülürse ilerleyen devirlerde daha ziyade 4K imaj destekleyen monitöre daha düşük fiyatlarla sahip olunabilecek üzere görünüyor. Ayrıyeten yeni nesil ekran kartlarının sahip olacağı daha yüksek kapasite sayesinde şu an mevcut olan RTX 2080 Ti şekli ekran kartlarının verdiği performansı ve velev daha fazlasını daha düşük fiyatlara verebileceği öngörülüyor. Bu bağlamda ekran kartlarına daha az para ödeyecek olan kullanıcıların, arta kalan paralarını 4K çözünürlüğe sahip monitörlere yatırmaya karar verebileceği düşünülüyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.