Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yeni Xeon İşlemcilerin Performans Testleri Ortaya Çıktı

0 13

Bildiğimiz üzere Intel bu sene 10. nesil işlemcilerini piyasaya sürdü. Performansları çok ses getiren bu işlemciler, birebir vakitte ısınmaları konusunda gündeme gelmişti. Bu sene içerisinde Intel’in tanıtmayı planladığı bir işlemci ailesi daha var.  

10 nanometre mimarisine sahip olacak yeni Ice Lake-SP Xeon işlemciler, son kullanıcı olarak sunucu ve şirketleri hedeflese de kimi durumlarda performans tutkunu bireylerin de amacı olabiliyor. Çoklu çekirdek ve iş parçacıklı imal edilen bu işlemciler, ziyade süreç gücü isteyen tatbikler için birebir diyebiliriz. 

10. nesil Intel Xeon işlemcilerin performans:

Ortaya çıkan datalara göre çekirdek başına 1,25 MB önbellek bulunan işlemcide 24 çekirdek 48 iş parçacığı mahal alıyor. 10. nesil Ice Lake-SP işlemcinin, çekirdek başına 1 MB önbellek bulunan evvelki nesil Skylake-SP işlemcilere göre gücünde %25 artış olduğunu söyleyebiliriz. APISAK’ın paylaştığı olgulara göre 2,2 GHz çalışma suratına sahip olan işlemci, tam yük altında çekirdeklerindeki frekansı 2,9 GHz’e kadar çıkarabiliyor. 

Daha evvel ortaya çıkan Ice Lake-SP datalarına kıyasla bu paylaşılan donelerin başkalarına yakın olduğunu ve benzeri sonuçlar sunduklarını ekleyelim. Evvelki paylaşılan haberlere nazaran çekirdek artışı olduğunu da belirtelim zira emsal sonuçların görüldüğü testte, işlemci için 12 çekirdek 24 iş parçacığıyla geleceği söylenmişti. İki halde de piyasaya sürülecek yeni işlemcinin performansının buna yakın olabileceğini tabir edebiliriz.

Misal işlemci testleri SiSoftware SANDRA veritabanında da ortaya çıktı. Tıpkı çekirdek ve iş parçacığı sunan olgularda, önbellek ve GHz olguları de eş bedel vaziyette. Intel, birebir hengamda Cooper Lake-SP işlemcileri üzerinde de çalışıyor. 3. nesil Xeon işlemcileri olarak piyasa sunulacak olan bu işlemciler, soket başına 3 TB bellek destekleyecek Intel’in Cedar Island isimli platformu ile birlikte gelecek. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.