Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yeni Zelanda Başbakanı Canlı Yayında Sarsıntıya Yakalandı

0 20

Son periyodun en beğenilen siyasetçilerinden biri olan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, canlı yayında yakalandığı zelzele önündeki soğukkanlılığı ile toplumsal medyanın gündemine oturdu. Three on kanalında Ryan Bridge’ın sunduğu AM Show programına bir röportaj veren Ardern, COVID-19 salgını hakkındaki soruları yanıtladığı sırada sarsıntı meydana geldi.

O sıralarda Yeni Zelanda’nın başşehri Wellington’daki parlamento binasında bulunan Ardern, 5.8 şiddetindeki sarsıntıya karşın sakinliğini müdafaayı başardı. Sunucuya, “Burada ufak bir sarsıntı yaşıyoruz. Ardımda hareket eden şeyler görebilirsiniz” sözlerini kullanan Yeni Zelanda Başbakanı, durumlarının yeterli olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 5.8 şiddetindeki zelzeleye karşın soğukkanlılığını korudu

Bulunduğu mahal gözle görülür bir biçimde sallanmasına karşın gülümseyen ve soğukkanlılığını koruyan Ardern, sunucu Bridge’ın röportajı sona erdirme teklifine karşın sarsıntı geçtikten sonra konuşmasına kaldığı yandan devam etti.

Yaklaşık 15 saniye süren sarsıntının merkez üssünün, başşehir Wellington’ın 30 kilometre kuzeybatısındaki Levin kasabası olduğu öğrenildi. Konumun 37 kilometre altında gerçekleşen zelzelede rastgele bir can ve mal kaybı ise yaşanmadı.

Adern, sarsıntı sona erdikten sonra röportaja kaldığı noktadan devam etti

Yeni Zelanda tarihinin gelmiş geçmiş en tanınan başbakanlarından biri olarak gösterilen Adern, siyasi tavrı ve mütevazi yaşantısıyla takdir topluyor. Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği cami ataklarına karşı merhametli ve sağduyulu tavrı, koronavirüs salgınına yönelik tesirli siyasetleri ve mizah anlayışı ile örnek bir liderlik sergileyen 38 yaşındaki Adern, birebir hengamda bayanların siyaset içindeki yanı bakımından da çok kıymetli bir rol üstleniyor.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina tedbirlerini gevşeten Yeni Zelanda, pandemi ile en başarılı savaş eden devletlerin başında geliyor. Yekun vaka sayısının 1.504, meyyit sayısının ise 21 olduğu devlette, bugüne kadar 1.456 kişi illetten kurtulmayı başardı. 

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in canlı yayında zelzeleye yakalandığı anlar

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.