Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Yılın Online Oyunu VALORANT Fiyatsız Yayınlandı [İndir]

0 19

2009’da League of Legends ile oyun yerküresine giriş yapan Riot Games, 2019 yılında gelecekteki girişimlerini duyurmuştu. Bu girişimlerin arasında League of Legends’in cihanı Runeterra’daki karakterlerin hepsini barındıran kart oyunu Legends of Runeterra, LoL karakterlerinden ordu kurup savaştırdığınız Teamfight Tactics, LoL’ün mobil versiyonu olan Wild Rift ve herkesin merakla beklediği yeni nesil FPS oyunu Valorant bulunuyordu.

2020’nin başında örtük beta sürecine giren Valorant, makul bir vade boyunca Twitch üzerinden beta key dropları dağıtıyordu. Gizli beta sürecini muvaffakiyetle tamamlayan Valorant’ın çıkış tarihi 2 Haziran 2020 olarak belirlendi ve oyun nihayet çıkış yaptı. Biz de sizlere Valorant’taki ajanların detaylarını, oyunun nasıl indirildiğini ve nasıl oynandığını anlattığımız detaylı bir rehber hazırladık. Gelin Valorant’a dair tüm sorularınızı yanıtlayalım.

Riot Games oyunu Valorant nedir, hangi çeşitte ve rakiplerinden ne farkı var?

Riot Games’in geliştirdiği Valorant, bir RPS oyunudur. RPS’in açılımı ise Roleplay Shooter’dır. Oyunda çeşitli özgün yetenek setlerine sahip karakterlerle 5’e 5 kadrolarla sahaya bomba kurma yahut bombayı imha etme temasında savaşıyorsunuz. Bu kategorideki oyunlara örnek olarak Team Fortress 2 ve Overwatch’ı verebiliriz.

Riot Games’in piyasadaki tüm FPS oyunlarını yıllarca gözlemleyerek geliştirdiği Valorant’ta başka oyunlardaki birden fazla meseleler giderilmiş. Örneğin Counter Strike: Küresel Offensive’de oyuncuların en çok şikayet ettiği şeylerden biri 128 tick rate sunucuların bulunmaması, CS:GO’daki sunucuların hepsi 64 tick rate’te çalışıyor. Valorant’ın sunucularının hepsi 128 tick rate’te çalışıyor.

Mahsusen hile konusunda epeyce sert bir siyasete sahip olan Riot Games, Legends of Runeterra, Teamfight Tactics ve League of Legends’taki hile engelleme sisteminin çok daha geliştirilmiş bir versiyonunu Valorant’a taşıdı. Hilecilerin direkt olarak IP banı yediği Valorant’ta hile ile müsabakanız çok çetin.

Oyun genel hatları itibariyle CS:GO’yu ziyadesiyle andırıyor. Oyundaki nişan alma sistemi, crosshair yerleşimi, silah satın alma menüsü, bomba kurma ve bomba imha etme mekanikleri ve silahların spray denetimleri CS:GO’nun bir tık üstüne konulmuş hali diyebiliriz. Mahsusen satın alma menüsünde direkt olarak kadro arkadaşınıza silah satın alabilme yahut satın almanızı iade edebilme mekanikleri CS:GO oyuncularının uzun müddettir istedikleri bir şeydi.

Valorant hesabı nasıl açılır?

 • Adım #1: Buradan League of Legends’in üyelik açma sitesine gidin.
 • Adım #2: E-postanızı girin ve Başla yazan butona dokunun.
 • Adım #3: Veladet tarihinizi girip İleri’ye tıklayın.
 • Adım #4: Kullanıcı ismi ve şifre belirleyin ve tasarruf koşullarını kabul edin, akabinde İleri’ye tıklayın.
 • Adım #5: ‘Her Şey Tamam Mı?’ ekranının altında bulunan Acilen Katıl tuşuna basın ve süreç tamam.

Valorant hesabı açma süreci aslında League of Legends hesabı açmaktan geçiyor. League of Legends’in resmî sitesine gidip hesap açtığınız hengam direkt olarak bir Riot Games ID’si oluşturmuş oluyorsunuz. Bu sayede Riot Games’in gayrı oyunları Legends of Runeterra ve Valorant’ı da oynayabiliyorsunuz.

Valorant nasıl indirilir?

 • Adım #1: Buradan Valorant’ın resmi internet sitesine gidin.
 • Adım #2: Sağdaki al renkteki Download butonuna tıklayın.
 • Adım #3: Belgeyi çalıştırın ve Valorant’ı kurmak istediğiniz dizini seçin.
 • Adım #4: Riot Games ID’nizi girin ve oyuna giriş yapın.

Valorant’ın beta devrindeyken indirmeniz, Twitch’ten Valorant beta key düşürmenize bağlıydı. Artık ise oyunun çıkış yapmasıyla Valorant’ın resmi internet sitesine gidip belgeyi indirip çalıştırmanız halinde oyunu kurduğunuz üzere giriş yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Riot ID’nizi girmek ve oyunu başlatmak.

Valorant nasıl oynanır?

Valorant, piyasadaki tüm rekabetçi FPS oyunlarındaki âlâ özellikleri toplayıp bir araya getirip ve üstüne yeni şeyler koyduğundan ötürü kendisine yeni nesil bir FPS diyebiliriz. Bu yeni nesil FPS oyununa adapte olabilmek için birinci başta silahlarınızın yanı sıra karakterlerinizin yeteneklerine de alışmanız gerekiyor. Oyundaki her raunt başında silahların haricinde yeteneklerinizi de satın almayı unutmamalısınız.

Yeteneklerinizin tasarrufu ise çok kritik. Her bir karakterin yetenek seti ile kurduğunuz kadro kompozisyonları rakibinize üstünlük sağlamanızda büyük rol oynayacak. Bunun dışında natürel ki bir klasik FPS mekaniği olarak nişan almanıza güvenmeniz gerekiyor. Bombayı rakibinizin üslerinden birine kurmayı yahut rakiplerinizin üssünüze bomba kurmasını engellemeyi deneyerek oynadığınız Valorant, sizlere sefalı bir deneyim katacak.

Valorant karakterleri:

 • Brimstone
 • Jett
 • Phoenix
 • Sage
 • Omen
 • Breach
 • Raze
 • Cypher
 • Sova
 • Viper

Brimstone

Daha çok harita denetimi üzerine tasarlanmış olan Brimstone, hatırı sayılır bir meydanı ateşe veren bir bombaya sahip ve bu sayede çatışmayı anında istediği üzere ikiye bölebiliyor. Bunun dışında kendisi görüş kısıtlayan bir duman bombasına sahip. Bir yeteneği de kendisine ve ekip arkadaşlarına taarruz suratı sağlayan bir işaret bırakmasına yarıyor. Ultisi ile de rakibe tıpkı Call of Duty’deki üzere hava saldırısı gönderiyor.

Jett

Entry Fragger rolündeki Jett’in birinci yeteneği yüksek yanlara çıkabilmesini sağlayan sıçrama yeteneği. 2. yeteneği ise anında yan değiştirebileceğiniz atılma yeteneği. Bir gayrı temel yeteneği ise görüş kısıtlayan bir sis bulutu oluşturması. Jett’in ultisi ile rakiplerinizi bir vuruşta öldürebileceğiniz bıçaklar fırlatabiliyorsunuz.

Phoenix

Valorant’ın Jett’den sonra en tanınan karakteri olan Phoenix, entry fragger rolünde. Kendisinin birinci yeteneği 90 noktalık bir açıyla bucaklardan fırlattığınız patlayan bir küre göndermenize yarıyor. Bu da rakipleri kör ediyor. Öteki bir yeteneği ise rakiplerine hasar veren bir alev küresi atmasına yarıyor. Üçüncü yeteneği ise içinden geçen rakiplerin hasar aldığı ve görüş kısıtlayan bir duvar oluşturmasını sağlıyor. Ultisi ile ölmeniz durumunda haritada işaretlediğiniz bölgeye ışınlanmanıza ve tekrar canlanmanıza yarıyor.

Sage

Valorant’ın iyileştiricisi Sage, grubu ayakta tutan en düzgün karakterlerden biri. Birinci yeteneğiyle rakiplerini yavaşlatan bir küre fırlatabilen Sage, sair yeteneğiyle bir grup arkadaşını yahut kendini güzelleştirebiliyor. Üçüncü yeteneğiyle geçilmez bir duvar örebilen Sage’in ultisi ise ölen bir ekip arkadaşını diriltmesine yarıyor.

Omen

Birebir Brimstone üzere Omen karakteri de harita denetimi üzerine tasarlanmış bir karakter.  Omen’in birinci yeteneği onun rakibin menzilini kısıtlayan bir gölge atışı yapmasını sağlıyor. 2. yeteneği ise bir gölge küresi fırlatarak bunu yapıyor. Üçüncü yeteneği ise tıpkı Jett üzere atılmasına yarıyor. Ultisiyle Omen haritanın istediği tarafına ışınlanabiliyor.

Breach

Breach, isminden de anlaşılabileceği üzere rakibi yarıp geçmek üzerine tasarlanmış bir karakter. Birinci yeteneğiyle duvarlardan geçen ve yavaş etkinleşen bir şok dalgası gönderiyorsunuz ve isabet eden rakipler büyük hasar görüyor.

2. yeteneğiyle tekrar duvardan geçen ama bu sefer süratli işleyen bir şok dalgası gönderiyorsunuz fakat bu rakipleri yalnızca kör etmekle kalıyor. Üçüncü yeteneğiyle rakipleri sarsan bir şok dalgası oluşturuyorsunuz. Ultisi ile haritadaki herkesi konuma deviren bir zelzele yaratıyorsunuz.

Raze

Valorant’ın dövüşçü karakterlerinden olan Raze, rakiplerine patlayarak hasar verebilen bir tekerlekli drone gönderebiliyor. Bir öbür yeteneğiyle de rakiplerine modül tesirli el bombası atıyor. Üçüncü yeteneği de tabana yapışan bir patlayıcı göndermenize yarıyor. Ultisi ile de yüksek hasar veren bir roket atışı gerçekleştiriyorsunuz.

Cypher

Kaşif yeteneklerine sahip Cypher’ın bahsedeceğimiz birinci yeteneği, rakiplerini yavaşlatan ve görüşlerini kısıtlayan bir siber kafes atması. 2. yeteneği ise orada bulunmasanız bile gözleyebileceğiniz bir kamera yerleştirmesi. Bir başka yeteneğiyle de Cypher rakiplerini sabitleyen ve hasar veren bir bubi tuzağı kuruyor. Ultisi ise ölen bir rakibin üzerinden gayri rakiplerin o an bulunduğu konumları ortaya çıkarıyor.

Sova

Entry fragger rolündeki Sova, rakiplerine hasar veren bir şoklayıcı ok fırlatıyor. Fırlattığı vesair bir ok ise rakibin alanını açığa çıkarıyor. Üçüncü yeteneği uçan drone’u ile de rakiplerini gökten gözlemleyebilen Sova’nın ultisi ile duvarlardan geçip rakiplere hasar veren bir ok fırlatabiliyorsunuz.

Viper

Viper’ın birinci yeteneği tarafa dağılan bir zehir tüpü atmasını sağlıyor. 2. yeteneği ise tüm raunt boyunca duran bir gaz bulutu oluşturuyor ve içindeki herkesin görüşü kısıtlanıyor. Üçüncü yeteneği ise uzun bir hat boyunca bir gaz duvarı oluşturuyor. Ultisiyle Viper’ın etrafına patlayan gaz bulutları dağıtmasına yarıyor.

Valorant sistem gereksinimleri:

Minimum:

 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730 / AMD Radeon R5 240 / Intel HD Graphics 3000
 • RAM: 4 GB
 • Depolama ortamı: 8 GB
 • İşlemci: Intel Core i3-4150 / AMD A8-7650K
 • DirectX: Sürüm 11
 • İşletim sistemi: Windows 7,8, 10 64-bit

Önerilen:

 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti / AMD Radeon R9 380
 • RAM: 4 GB
 • Depolama sahası: 8 GB
 • İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD Ryzen 3 1200
 • DirectX: Sürüm 11
 • İşletim sistemi: Windows 7,8, 10 64-bit

Valorant’a yeni başlayacak için temel seviyede tüyolar:

Dur ve ateş et:

Tıpkı CS:GO’da olduğu üzere Valorant’ta da hareket halindeyken nişan aldığınız tarafa ateş etmeniz durumunda mermileriniz crosshair’in olduğu yanda gitmeyecektir. Bu yüzden bir rakip gördüğünüzde koşarak ateş etmek mahalline durup ve eğilip ateş etmeniz nişan almanızı kolaylaştıracaktır. Bunu alışkanlık haline getirmeyi ihmal etmeyin.

Kadronla muhaberede kal:

Tüm çevrimiçi rekabetçi oyunlarda olduğu üzere Valorant’ta da ekip içi muhabere çok kritik bir ögedir. Şayet kadro arkadaşlarınızdan rakiplerinize dair haber almaz yahut siz haber vermezseniz kolay kolay raundu kaybedebilirsiniz. Rakibinizi en son nerede gördüğünüzü, bombanın düşüp düşmediğini, nereden ses aldığınızı ve durumunuzu grup arkadaşlarınıza daima bildirin.

Bıçağınla daha süratli koşabilirsin:

Şayet inançlı bir yerde olduğunuzdan eminseniz muhakkak elinizde silahınız değil bıçağınız varken hareket edin çünkü elinizde bıçak varken çok daha süratli hareket ediyor olacaksınız. Bu durum mahsusen düşmanlarınıza flank atarken (arkalarından dolaşıp beklenmedik hücum yaparken) işinize çok yarayacaktır.

Yeteneklerini kullanmayı ihmal etme:

Valorant karakterlerinin hepsi birebir Team Fortress 2 yahut Overwatch’taki karakterler üzere şahsi ve spesifik yeteneklere sahip. Örneğin Jett ile bir duman bulutu oluşturup görüş kısabilir, yüksek mekanlara zıplayabilir ve fırlatma bıçaklarıyla tek atabilirsiniz. Yahut Raze ile rakiplerinizin üzerine gidip patlayan bir drone gönderebilirsiniz. Bu tip yetenekleri akıllıca kullandığınız vakit rakiplerinize büyük üstünlük sağlarsınız.

Basılı tutmak konumuna tıklayarak ateş et:

Valorant içerisindeki her silahın kendine has bir spray şeması var, bu yüzden farenizin sol tıkına basılı tutup taradığınız devir mermileriniz belli başlı bir form eşliğinde dağılarak gidecek. Kimileri sola, kimileri sağa kimileri ise yukarı gidecek. Bu sebeple CS:GO’da sıklıkla kullanılan ‘tap fire’ tekniğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Farenin sol tıkına basılı tutmak yanına teker teker lakin süratlice ateş etmek nişan almanızı ziyadesiyle geliştirir.

Sonunda bir Webtekno rehberinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji problemlerini içeren, bu ve bunun üzere birçok yararlı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve niyetlerinizi / tekliflerinizi aşağıdaki tefsirler kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın 🙂

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.