Makalecin - Güncel Blog Yazıları

YouTube, 720p Görüntüleri ‘HD’ Olarak Görmemeye Başladı

0 17

Yerkürenin en büyük medya paylaşım platformu olan YouTube, her internet tasarruf seviyesine hizmet edebilmek için görüntülerin çözünürlüğünü seçenekler halinde sunuyor. Koronavirüs pandemisinde artan internet tasarrufunda eza yaşanmaması için medya kalitesini düşüren YouTube, dalı değiştirecek yeni bir radikal karar almış üzere görünüyor. 

Standartlara nazaran medya kaliteleri SD, HD, Full HD, 2K, 4K formunda ayrılıyor. HD kalite de bir medya 720p’ye denk gelir. Tam olarak 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip olan bu medyalar, görünüşe nazaran artık YouTube için HD standardında sayılmıyor. YouTube, son günlerde 720p medyaların yanında konum alan “HD” sözünü kullanmamaya başladı. Bu güncellemenin bundan sonra sabit mi kalacağı yoksa pandemi sürecinin akabinde eski haline mi döneceği şu an için bilinmiyor. 

720p görüntüler neden HD olarak sınıflandırılmıyor?

YouTube’un bu hususta şimdi bir açıklaması yok, yalnız birtakım varsayımlar yürütebiliriz. Şirketin, savlara nazaran koronavirüs nedeniyle 720p ve öbür çözünürlüklerin bit rate pahalarını düşürdüğü için 720p’deki “HD” yazısını kaldırdığı düşünülüyor. Şayet durumun açıklaması bu formdaysa, kaliteler eski seviyesine çekildiğinde 720p tekrar HD olarak bizimle olacak. 

YouTube’un 720p kalitedeki görüntüleri HD olarak sınıflandırmamasının muhtemel nedenlerinden biri de standardı daha yukarılara çekmek istemesi olabilir. Tahminen de çok yakında 1080p görüntüler HD olarak nitelendirilecek ve altındakiler daha düşük formatlar olarak önümüze çıkacak. Evet, sizce YouTube bunu neden yapmış olabilir? Icmaller kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.