Makalecin - Güncel Blog Yazıları

YouTube Kanallarının Kimlik Malumatları Satışa Çıkarıldı

0 12

Daha evvel sizlere birçok defa çeşitli pratiklerin ve internet sitelerinin üyelerine ilişkin kimlik haberlerinin çalındığını çeşitli ortamlarda satışa sunulduğunu aktarmıştık. Bunun son örneği de yerkürenin en büyük medya izleme platformu olan YouTube oldu. Siber hata forumlarında YouTube hesaplarına ilişkin kimlik malumatları satışa sunulmaya başlandı ve satılan haberlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Hackerlar, çeşitli hack forumlarında hesapların reklamlarını yapmaya başladı. Hesapları satın almak isteyen şahıslar YouTube kanalına ve abone sayısına baktıktan sonra satın alma sürecini gerçekleştirebiliyor.

YouTube kanallarına birinci hücum değil

Aslında bu, hackerların YouTube kanallarına birinci sefer saldırışları değil. Daha evvel de YouTube kanallarının haberlerini çalan hackerlar, hesabı geri vermek için kanal sahiplerinden çeşitli ödemeler istemişlerdi.

Tehdit istihbarat şirketi InSights araştırmacıları, YouTube kimlik malumatlarına olan talebin çeşitli internet forumlarında artması sonrası yan iş olarak data doğrulama yapan şirketlerin sayısında da patlama yaşandığını buldu.

Hackerlar bu dataları virüs bulaşan bilgisayarlardan, ‘oltalama’ çalışmalarından ya da Google ile depolanan kimlik haberleri kayıtlarından elde ediyorlar. Ayrıyeten YouTube destek hesaplarına şikâyetlerde bulunan kimi kullanıcılar, birileri tarafından zararlı yazılımları indirmesini istediklerini söz ettiler. Kullanılan bir sair sistem ise bir girişim için iş birliği yapmak maksadıyla muhabereye geçmek.

InSights’ın güvenlik yöneticisi Etay Maor, nispeten sofistike hale gelmiş oltalama çalışmaları ve Google’ın iki faktörlü doğrulama sistemini alt edebilecek zıt sunucu araçları sayesinde hackerların bu mevzuda büyük bir özgüven kazandığını söyledi. Ayrıyeten 2 faktörlü doğrulamada kimlik malumatları taraf almıyor, binaenaleyh hacklenen YouTube hesaplarında bunun kullanılmadığı sonucunu çıkarabiliriz.

Digital Information World’de konum alan habere nazaran listenin kıymeti, kanalın abone sayısıyla orantılı oluyor. Kabaca 200 bin abonesi olan bir kanal için 1000 dolar üzere teklifler bulunuyor. Ayrıyeten 990 bin YouTube kanalının yan aldığı bir liste için açılan açık artırmada teklifler 1.500 dolardan başlıyor ve 2.500 dolar veren haberleri direkt olarak satın alabiliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.