Makalecin - Güncel Blog Yazıları

YouTube Reklamlarını Bir Nokta İle Devre Dışı Bırakan Açık

0 12

Google, geçtiğimiz sene YouTube’da Premium hizmeti başlattı. Bu hizmet, makul bir fiyat karşılığında medya izlerken reklam çıkmamasını sağlıyor. Elbette görüntü izlerken reklam çıkmasını engellemenin farklı yolları da var. Bu yollar ise Adblock üzere eklentiler oluyor. 

Reddit üzerinde ortaya çıkan yeni bir kusur ise YouTube reklamlarını rastgele bir eklenti kullanmadan, medyanın “URL” kısmına ekleyeceğiniz tek bir “.” ile kaldırmanızı sağlıyor. Bu kusurun şu anda web sürümünde işe yaradığını söylememiz gerekiyor. Akıllı telefon kullanıcıları ise web tarayıcılarını kullanarak YouTube’a reklamsız erişebilirler.

YouTube reklamlarını eklenti kurmadan nasıl engellerim?

Bir Reddit kullanıcısı tarafından ortaya atılan habere nazaran YouTube görüntüsündeki reklamlardan kurtulmak için medyanın URL’sine ufak bir dokunuş yapmamız gerekiyor. Yapacağımız şey ise “www.youtube.com/(video URL’si)” konumuna “www.youtube.com./(video URL’si)” yazmanız. Yani YouTube’un URL kısmında konum alan “.com/” mekanına “.com./” yazıyorsunuz. 

Öbür sitelerde de çalışıyor?

Bu günah yalnızca YouTube’a kişisel de değil aslında. New York Times üzere sahifelerin ödeme duvarları da bu formda bir URL tasarrufuyla basitçe aşılabiliyor.

Elbette bu noktada söylemek gereken bir şey var. Bu kusur tam olarak illegal bir durum değil, hadisenin özünde YouTube’un kendi açığı bulunuyor. Biraz üzücü olabilecek durum ise günahın artık ortaya çıkmasından ötürü YouTube’un bu hatayı muhtemelen çok yakında çözecek olması. Tekrar de hazır kullanabiliyorken YouTube’un bu açığından sizler de yararlanabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.