Makalecin - Güncel Blog Yazıları

YouTube Signature Devices Listesine 5 Telefon Daha Eklendi

0 16

2018 yılında Samsung Galaxy Note9’un tanıtımında yeni bir program tanıtılmıştı: YouTube Signature Devices. Bu program kapsamında Google’ın en düzgün YouTube deneyimini sunduğunu düşündüğü cihazlar listeleniyordu.

O periyotta bu listede yalnızca 18 telefon bulunuyordu. Ama devir geçtikçe bu listeye yeni cihazlar eklendi ve cihazlar eklendikçe liste uzamaya başladı. İşte bu listeye 5 yeni cihaz daha eklendi: OnePlus 8, OnePlus 8 Pro, LG V60 ThinQ, Motorola Edge ve Motorola Edge+.

YouTube Signature Devices

Bir cihazın YouTube Signature Devices listesine girebilmesi için Google’ın belirlediği 6 teknolojik özelliğe sahip olması gerekiyor: HDR, 360º görüntü, 4K kodlama, yüksek kare suratı, VP9 kodek ve DRM performansı. Google, bu telefonların minimum performans standartlarını karşılayabilmesi için de akıllı telefon üreticileriyle yakından çalıştığını söz etti.

İşte Google’ın karşılanmasını istediği özelliklerin kısa açıklamaları:

  • Yüksek Dinamik Aralığı (High Dynamic Range) desteği sayesinde medyaları daha detaylı, gerçeğe yakın renklerle izleyebiliyorsunuz. HDR özelliği, bir cihazın daha âlâ kontrast sergilemesini sağlıyor.
  • Aslında bu özelliğin isminden de çok rahat bir formda anlaşılabiliyor. Velev telefon ekranından isterse VR (sanal gerçeklik) başlıklarından olsun 360 noktalık medya deneyimi yaşanması sağlanıyor.
  • 4K kodlama (decoding): 4K kodlama özelliği, medyaların yüksek çözünürlükte izlenebilmesini sağlıyor.
  • Yüksek kare suratı: 60 FPS üstü kare suratının kast edildiği bu özellik sayesinde daha akıcı bir medya izleme deneyimi yaşayabiliyorsunuz.
  • Yeni nesil görüntü kodekleri: Bu özellik sayesinde bant genişliğinin %30’undan daha azını kullanarak YouTube’da yüksek çözünürlüklü medyalar izleyebiliyorsunuz.
  • DRM performansı (dijital haklar yönetimi): Signature Devices listesinde taraf alan telefonlar, YouTube TV’den kiralanan sinemalara kadar izleme deneyiminiz bozulmadan içerikleri izlemeniz sağlanıyor.

Yani yukarıda saydığımız bu beş telefondan rastgele birine sahipseniz ya da yakın hengamda almayı düşünüyorsanız YouTube’u en üst seviyede deneyimleyebileceğinizi varsayabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.