Makalecin - Güncel Blog Yazıları

YouTube’da En Çok İzlenen COVID-19 Medyalarının Dörtte Teğin

0 28

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm yerküreye yayılan ve şu ana kadar 307.715 kişinin vefatına neden olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) ile uğraşta yanlış malumatlarla ve bunların yayılmasıyla savaş de çok kıymetli bir taraf kaplıyor. Içtimaî medya platformları, COVID-19 hakkında yanlış haberlerin yayılmasını engellemek için daha sıkı tedbirlere başvururken bir yandan da resmi sağlık kurumlarıyla iş birliğini artırmış durumda. 

Yalan haberler ve yanlış malumatlar, alınan tüm tedbirlere rağmen sosyal medya platformlarından yayılmaya devam ediyor. BMJ Küresel Health isimli kuruluş tarafından yakın vakitte yapılan bir araştırma, YouTube'un alınan tüm tedbirlere karşın yanlış malumat yaydığını ortaya koydu. Araştırmaya nazaran YouTube'da konusu COVID-19 ya da yeni koronavirüs olan görüntülerden en çok izlenenlerinin dörtte birinde, farklı bağlamlarda yanıltıcı malumatlar konum alıyor.  

YouTube'un aldığı tedbirler yerinde olmuyor

Mahsusen Ebola ve domuz gribi salgınları esnasında YouTube'dan yayılan yanlışlı malumatlar platformun başını bir oldukça ağrıtmıştı. Bu salgınların akabinde daha bilinçli hale gelen YouTube, yeni ölümcül koronavirüs salgınıyla birlikte içeriklerine ait teftişleri sıkılaştırdı ve sağlık kurumlarıyla olan iş birliğini de genişletti. COVID-19 pandemisi boyunca YouTube'dan yayılan yanlış haberlerin sayısında azalma görüldüğü hakikat olsa da son yapılan araştırma bunun da yerinde olmadığını gösteriyor.

Çevre medyada kişilerin en çok izlenen görüntülerin en hakikat ve güvenilir bilgileri barındırdığı tarafında bir eğilimi olduğu da göz önüne alınırsa, en çok izlenen her dört COVID-19 medyasından birinin yanıltıcı haberler içeriyor olması soru işaretlerini artırıyor. BMJ Küresel Health'in araştırmasına nazaran mevzu hakkındaki en düzgün görüntüler profesyonel kurumlar ya da devlet organları tarafından çekilmiş görüntüler. 

Araştırma, bahis hakkında en düzgün malumatları almanın yolunun resmi kuruluşlardan gelen yayınlar olduğunu söylüyor. Bu kuruluşların yayınladıkları görüntülerdeki malumatlar bağımsız kuruluşlar tarafından da doğrulanıyor. Değerlendirmeye alınan medyaların sırf İngilizce lisanında olduğu vurgulansa da günahlı haberlerin tek bir lisana mahsus olmadığı ve gayri lisanlardaki medyalarda da misal bir durumun olduğu düşünülüyor. En çok yanlış malumat veren medyalar, parti haberlerinin verildiği içerikler.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.