Makalecin - Güncel Blog Yazıları

YouTuber Jake Paul, Aksiyoncular Tarafından Eleştiriliyor

0 11

George Floyd’un ABD polisi tarafından öldürülmesinin akabinde başlayan fiiller büyüyerek devam ediyor. Birçok ABD’li, polis şiddetine karşı yapılan eylemlerde sesini duyurmaya çalışırken YouTuber’lar da bu sürecin bir kesimi haline gelmiş durumdalar. Fakat birtakım YouTuber’ların yayınladığı medyalar aksiyoncular tarafından açık bir halde eleştiriliyor. Hareketçilerin eleştirdiği YouTuber’lar arasında Jake Paul da bulunuyor. 

YouTube’da 20 milyondan ziyade abonesi bulunan Jake Paul, geçtiğimiz günlerde Arizona’daki fiiller sırasında bir alışveriş merkezindeki yağma vakalarında görüntülendi. Paul’un yağma hikayelerini kaydedip yayınlaması, aksiyoncular tarafından muaheze yağmuruna tutuldu.

Jake Paul, tenkitlerin akabinde bir açıklama yaptı

Yayınlanan medyalarla ilgili açıklama yapan Jake Paul, Instagram ve Twitter’da yayınlanan medyalarda görüldüğü yağma hadiselerinde, vakaları görüntülemek için ekibiyle bir arada orada olduğunu söyledi. Alışveriş merkezinin yağmalanmasına katılmadığını söyleyen Paul, “Ne ben ne de ekibimizdeki rastgele bir kişi yağma yahut vandalizmle meşgul olmadık” dedi. 

Paul, deneyimlerini paylaşmak ve seyahat ettikleri konumlardaki kişilerin öfkesine dikkat çekmek için gördükleri her şeyi kaydettiklerini söyledi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Jake Paul, “Şiddete göz yummuyorum, yağmalamıyorum ya da maddeyi çiğnemiyorum. Ama kişilerin bunu görmesi ve topluca sağlıklı bir formda nasıl ilerleyeceklerini anlamaları önemlidir” dedi. 

Jake Paul’un manzaralarını daha ziyade para kazanmak için kullandığını söyleniyor

Jake Paul ve ekibini yağma vukuatları sırasında medya çekmesini toplumsal medya üzerinden eleştiren aksiyoncular, Paul’a Arizona’da devam eden hareketleri görüntülemek yerine neden münhasıran yağma hadiselerini görüntülediğini soruyorlar. 

ABD’li müzisyen David Lee Crow, Jake Paul’un yağma vukuatlarının manzaralarını daha çokça para kazanmak için çektiğini öne sürdü. Crow, Jake Paul’a aksiyonları markasını büyütmek için bir fırsat olarak görmemesi gerektiğini de söyledi. 

Toplumsal medyanın ünlü simalarından Zach Sang da, Jake Paul’un bir alışveriş merkezinin yağmalanmasını görüntülemek için saatler harcadığını, lakin tıpkı saatlerde devam eden aksiyonlardaki beşerlerle dayanışmak için bir şey yapmadığını söyledi. Sang, “Jake kendisinden ve paradan öteki kimseyi umursamaz. Yardıma gereksinimi var” dedi. YouTuber ve podcast yayıncısı Jack Dean de, “Jake Paul(beyaz bir milyoner) kendi çıkarını artırmak için BLM protestolarını kullanıyor” dedi.

Paul’un şu anda YouTube’da 20 milyon abonesi, Twitter’da 3.7, Instagram’da da 13 milyondan çokça takipçisi var. Kişiler, Paul’un bu takipçi kitlesine fiiller için dayanışma daveti yapabileceğini, fakat bunun tarafına hareketlerin sansasyonel anlarını çekerek kendisine yarar sağladığını öne sürüyorlar.

Jake Paul'un Arizona'daki yağma vakalarında görüldüğü anlar:

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.