Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Zırhlı Pikap Aracı Tulga, Seri Üretime Hazır Hale Getirildi

0 11

BMC, güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara yerli ve ulusal tahliller geliştirmek için çalışmalara devam ediyor. BMC'nin iç güvenlik çalışanının muhtaçlıklarını dikkate alarak ürettiği zırhlı pikap, birinci kere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Eylül 2019'da BMC'nin İzmir'deki fabrikasını ziyaretinde ortaya çıktı.

Geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) birinci kere sergilenen aracı Cumhurbaşkanı Erdoğan kullandı. Araca, miğfer manasına gelen Tulga ismi Erdoğan'ın onayıyla koyuldu.

Güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda birçok açıdan geliştirilen pikap araca yeni donanımlar eklenerek performansı arttırıldı. Seri üretime hazır hale getirilen araç, son hali ve kamuflajlı boyamasıyla Bakan Soylu, Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Yavuz, İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ve emniyet hizmetlilerine sunuldu.

Birinci Kullanıcıları İçişleri Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlar

2,5 yıllık bir çalışmayla birinci olarak güvenlik güçleri için zırhlı pikap olarak tasarlanan aracın toplam 7 farklı versiyonunun olması planlanıyor. 5 kişi taşıma kapasitesi bulunan araç, yaklaşık 6 ton tartısında. Araç farklı hizmetleri tarafına getirebilecek ve kasasına konuşlandırılacak sistemlerle silahlandırılabilecek. Mayına karşı hassas olan araç, yüksek balistik müdafaa seviyesine sahip ve 3 kilogram TNT'ye dayanıklı biçimde hizmet yapacak. İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, aracın birinci kullanıcıları olması öngörülüyor.

Aracın özellikle Orta Şark'da kullanılan bu tipteki araçlar için kıymetli bir alternatif oluşturacağı düşünülüyor. Sonradan zırhlandırılan araçlarda kısa vadede bakım muhtaçlığı oluşuyor ya da arızalar ortaya çıkıyor. Tulga'nın doğrudan zırhlı olarak tasarlandığı için en az 2 yıl meydanda dertsiz biçimde vazife yapabileceği belirtiliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.