Makalecin - Güncel Blog Yazıları

ZTE’nin Broşür Üzere Katlanan 3 Ekranlı Telefon Patenti

0 15

ZTE'nin 2017 yılında çıkarmış olduğu ZTE Axon M, bir menteşeyle birbirine tutturulmuş 2 IPS LCD ekrana sahip olan, piyasa çıkmış birinci katlanabilir telefonlardan biriydi. O vakitten günümüzeSamsung, Motorola ve Huawei üzere şirketler birçok yeni katlanabilir telefonu piyasaya sürdü. Çin'in patent merkezi CNIPA'dan elde edilen haberler doğrultusunda ZTE'nin bu sefer, üç parçalı yeni bir telefon üzerinde çalıştığını görebiliyoruz.

Yeni katlanma tasarımı, akıllı telefon yerküresinin birinci sefer karşılaşacağı bir konsept değil. Bu yılın başlarında TCL, hayli ses getiren üç modüllü katlanabilir telefon dizaynlarını tanıtmıştı lakin ZTE, TCL'ninkatlanabilir dizaynının dışına çıkıyor. Elde edilen patent malumatlarına nazaran ZTE'nin üzerinde çalıştığı telefonun orta kısmında sabit bir ekran bulunuyor. Bu ekranı iki yana çekilerek açılan iki farklı ekran daha takip ediyor. Telefonun ekran tasarımı birinci başta kulağa epeyce karışık gelse de telefonun üst tarafına ve ortasına hafifçe bastırarak yana açılan iki ekran, kolayca açılıp kapanabiliyor.

Ortaya çıkan ekran taslakları:

Ortaya çıkan tasarım manzaralarına dikkatlice bakıldığında, sağdaki görselde telefon şasesinin kalınlaştığı görülebiliyor. Büyük ihtimalle bu kalınlık, telefonu ve bütün ekranları bir arada tutacak olan bir sütun işlevine sahip olacak.

Ortaya çıkan dizayn bu hâliyle Huawei Mate X'e bir oldukça benziyor üzere duruyor. Alınan patent; ekran yapısı dışında, kamera nizamı, ses ve güç tuşlarının nerede olacağı gibi telefonun donanımsal özellerine dair bir haber içermiyor. İlerleyen devirlerde alınacak olan yeni patentler ve ortaya çıkması mümkün malumatlarla daha çok detaya ulaşılabileceği düşünülüyor.

Şöyle bir gerçek olduğunu da belirtmekte yarar var; bir telefon üreticisinin bir tasarım patentini almış olması, o telefonu kesin olarak üreteceği mealine gelmiyor. Şirketler tarafından alınan patentler kimi vakit yalnızca o periyot için üzerinde çalıştıkları bir teknoloji olarak kalabiliyor ve bazen de öteki şirketlere satılabiliyor. Her şeye karşın kullanıcılar olarak bu konseptte üç modüllü katlanabilir bir telefon görmenin enteresan olacağını düşünüyor ve sabırsızlıkla yeni gelecek haberleri bekliyoruz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.